نگارش آکادمیک - نمودارهای ثابت و متحرک - کلیات

در این درس کلیات نمودارهای ثابت (جدول ، ستونی، و دایره ای) را می خوانید. و در درسهای بعدی هر یک به تفضیل شرح داده می شوند.
نگارش آکادمیک - نمودارهای ثابت و متحرک - کلیات

نمودار های ثابت - شامل جدول ، نمودار ستونی، و نمودار دایره ای - یک ویژگی مشترک دارند : اطلاعات درون آنها ثابت و بی حرکت است و تغییرات آنها در درون نمودار مورد بحث نیست مگر در حالتهای خاص. از طرفی نمودارهای متحرک مانند نمودار خطی (line graphs) دارای رَوَند (trend) هستند و حرکت کاهشی یا افزایشی را نمایش می دهند.

wt1-table4

در جدول ، ساده ترین نوع نمودار ، اطلاعات خام را در زمینه های منتخب در اختیار شما قرار می دهند و شما باید بتاوانید مهمترین بخش داده ها را استخراج کرده و با ادبیات مقایسه ای تحلیل کنید.

wt1-bar-3

در نمودار ستونی ، مقایسه ی داده ها به شکل تصویری تر (visual) به قضاوت شما گذاشته می شود. در نمودار های ستونی بالاترین و پایین ترین مقادیر براحتی با یک نگاه قابل تشخیص هستند.

wt1-diagram-pie

در نمودارهای کلوچه ای / دایره ای (pie charts) میزان بزرگی داده ها با تصویر به رخ مخاطب کشیده می شود. مقایسه های نیم / یکسوم / دو برابر / سه برابر و ... در این نمودارها راحت تر دیده می شوند.

در اینگونه نمودارها بمانند سایر نوشته ها باید یک پاراگراف مقدمه ، دو تا پاراگراف بعنوان بدنه ، و یک پاراگراف کوتاه جمع بندی به رشته ی تحریر در آورید. اصول کلی نگارش را در درسهای قبلی آموزش داده ایم . در درس های بعدی نیز بطور اختصاصی به هریک از این نمودارها می پردازیم.

بسته ی جامع نگارش آکادمیک - نمودار | درسنامه ها

عنوان درسنامه وضعیت
نگارش بخش اول آیلتس آکادمیک - معرفی
مقدمه در نمودار آیلتس - کلیات
پاراگرافهای بدنه در نمودار - کلیات
پاراگراف جمع بندی در گزارش نمودار - نکات کلی
فیلم آموزشی - معرفی نمودار در رایتینگ بخش اول
نگارش آکادمیک - نمودارهای ثابت و متحرک - کلیات
نگارش نمودار - جدول
نکات نمودار - گراف های ستونی
نکات نمودار - گراف های دایره ای (کلوچه ای)
نگارش گام به گام یک نمودار
فیلم آموزشی - نکات مهم نمودار های ثابت و متحرک
نکات نمودار - نمودار های خطی یا line graphs
معرفی نمودار - نقشه
بدنه در نمودارهای نقشه یا پلان
بدنه در نمودارهای پروسه
برنامه ی درسی و مطالعه ی اختصاصی و انفرادی

یادتون نره!

تک خالِ برنده ی مجموعه ی جزوه ها و کتاب های الکترونیک ما ، نقشه ی راه اینتراکتیو (تعاملیِ) که همراه هر دوره ارایه میشه ، و امیدواریم بتونه شما رو از خطا کردن و به بیراهه رفتن حفظ کنه ، البته اساتید و مولفانِ برتر کشور ، مشاوران برجسته ، و استفاده ی بهینه از امکاناتِ وب نیز جایگاه خودشون رو دارن.

Jozweb Logo

مرکز ارائه درسنامه های الکترونیک اساتید برتر کشور بهمراه خدمات مدرن وب